A hőszivattyú egy olyan berendezés, amely a környezet energiáját hasznosítja azáltal, hogy elvonja az alacsonyabb energiát, és azt magasabb hőfokszintre emeli, mellyel már lehetséges fűteni, hűteni, meleg vizet előállítani. A hőszivattyúk legtöbb esetben a föld, a víz és a levegő energiáját hasznosítják.
Fontos: bár a hőszivattyús rendszerek működéséhez szükségünk van elektromos energiára is, nem kell megijedni, ugyanis 1 kW elektromos energia befektetése elegendő kb. 3-5 kW fűtőteljesítményhez.
Előnyei: hőszivattyúk alkalmazásával minden rezsi költsége jelentősen csökkenthető és a hagyományos fűtési rendszerek teljes mértékben kiválthatóak. Ezért most épülő családi házak, fűtéskorszerűsítés vagy épületfelújítás esetén érdemes átgondolni a hőszivattyús fűtési rendszerekben rejlő lehetőségeket.
A hőszivattyúk alkalmazhatósága sokoldalú:
– teljeskörű fűtés, hűtés (családi és tömbházak, intézmények)
– úszómedencék fűtése
– fűtésrásegítés
– telepíthetők meglévő kazános rendszerekre
– kombinálhatók napkollektoros és napelemes rendszerrel
– alkalmasak használati melegvíz előállításra
A hőszivattyús rendszerek előnyei a hagyományos földgázos fűtéshez képest:
– a helyszínen nincs káros anyag kibocsátás, így kéményre nincs szükség az adott épületnél
– a hőszivattyús rendszerek biztonságosabbak, kizárt a szénmonoxid-mérgezés lehetősége
– a rendszerfűtés mellett felszerelhető hűtési, háztartásimelegvíz-készítő és medencefűtési opcióval is, így nincs szükség 3 különböző rendszerre
– a háztartásimelegvíz-készítés megoldható a hulladékhő hasznosításával, így gyakorlatilag „ingyen” állíthatunk elő meleg vizet a hőszivattyú üzemeltetéséhez